Akmens grebšanas tehnikas: ar rokām grebtas vs. CNC apstrādes metodes arhitektūras akmens darbiem

Par autoru

Dr. Liu Vei, Ruifengyuan Stone pētniecības un attīstības direktors

Materiālzinātņu doktora grāds ar specializāciju akmens apstrādes tehnoloģijā. Izstrādājis hibrīdas ražošanas darbplūsmas, apvienojot tradicionālo grebšanu un CNC automatizāciju vairāk nekā 180 arhitektūras projektiem. Publicējis pētījumu par instrumentu nodiluma modeļiem akmens apstrādē žurnālā "Materiālu apstrādes tehnoloģijas žurnāls".

TL;DR — galvenie secinājumi

  • Ar rokām cirsts akmenssasniedz 0,5–2,0 mm precizitāti ar 40–120 stundu ražošanas laiku uz reljefa kvadrātmetru.
  • CNC akmens apstrādeNodrošina 0,1–0,3 mm precizitāti ar ātrumu 8–20 stundas uz kvadrātmetru, nodrošinot salīdzināmu sarežģītību.
  • Roku grebšana ir piemērota restaurācijai un mākslinieciskiem pasūtījumiem; CNC dominē rūpnieciska mēroga arhitektūras elementos.
  • Hibrīdās darbplūsmas apvieno CNC rupjo apstrādi (80% materiāla noņemšana) ar manuālu apdari (detaļu apstrāde).
  • Izmaksu atšķirība: griešana ar rokām 3–5 reizes augstāka nekā CNC līdzvērtīgā apjomā.

Akmens grebšana ir dabiskā akmens veidošanas subtraktīvs process, mehāniski noņemot materiālu, izmantojot rokas instrumentus vai darbmašīnas.Mūsdienu arhitektūras mūrniecībā dominē divas galvenās metodoloģijas: grebšana ar rokām, izmantojot tradicionālos kaltus, asus nažus un abrazīvus; un CNC (datorciparu vadība) apstrāde, izmantojot dimanta uzgaļus, ko vada digitālie modeļi. Metožu izvēle ir atkarīga no precizitātes prasībām, ražošanas apjoma, estētiskajiem mērķiem un ekonomiskajiem ierobežojumiem.

Tā kā akmenim piemīt trausli bojājumu veidi un anizotropiskas īpašības, grebšanas tehnika tieši ietekmē virsmas kvalitāti, izmēru precizitāti un gatavo elementu strukturālo integritāti.TheStarptautiskā grebšanas komitejaunDabīgā akmens institūtsir izstrādājušas vadlīnijas, kas atšķir atbilstošus manuālas un automatizētas ražošanas pielietojumus.

Akmens grebšanas tehnikas Ar rokām grebtas vs. CNC apstrādes metodes (2)

Kas definē ar rokām cirstu akmens izgatavošanu?

Roku grebšana ir tradicionālā metodoloģija, ko veic prasmīgi akmeņkaļi, izmantojot rokas instrumentus un abrazīvās tehnikas.

Instrumentu sistēmas un metodoloģija

Roku grebšanā tiek izmantoti dažādi instrumentu veidi, katrs no tiem noņem materiālu dažādos mērogos:

  • Smailkalti: Rupja materiāla noņemšana, 10–20 mm dziļums vienā piegājienā
  • Zobu kalti: Otrreizēja formēšana, 5–10 mm dziļums vienā piegājienā
  • Plakanie kalti: Virsmas slīpēšana, 2–5 mm dziļums vienā gājienā
  • Rifflers and rasps: Detaļu apstrāde un tekstūras veidošana
  • Abrazīvie papīri: galīgā pulēšana (no 80 graudiem līdz 600 graudiem)

Kokgriezējs meistars 8 stundu dienā izgatavo aptuveni 0,1–0,3 m² augsta reljefa skulptūras,atkarībā no sarežģītības un akmens cietības. Karāras marmors (Mohs 3,0–3,5) ļauj apstrādāt ātrāk nekā granīts (Mohs 6,5–7,0).

Precizitātes raksturlielumi

Profesionāli veicot grebšanu ar rokām, tiek sasniegtas izmēru pielaides 0,5–2,0 mm.Šī mainība, ko bieži uztver kā ierobežojumu, veido roku darba estētisko atšķirību — smalki nelīdzenumi rada gaismu piesaistošas ​​šķautnes, kuras nav iespējams mehāniski atkārtot.Mantojuma saglabāšanas asociācija norāda, ka restaurācijas darbiem, kam nepieciešama vēsturiska autentiskums, jāizmanto roku darbs.

Pielietojumi un ekonomika

Roku grebšana dominē:

  • Vēsturiska restaurācija, kurai nepieciešama instrumentu marķējumu salīdzināšana
  • Unikāli mākslinieciski pasūtījumi (skulptūras, pieminekļi)
  • Zema reljefa dekoratīvie darbi (kapiteļi, konsoles)
  • CNC rupji apstrādātu elementu galīgā apdare

Darbaspēka izmaksas nosaka ekonomiku: Eiropas meistaru kokgriezēji nopelna 80–150 eiro stundā; Āzijas tirgos tas svārstās no 25 līdz 60 ASV dolāriem stundā.2 m² augsta reljefa paneļa izgatavošanai nepieciešamas 80–200 stundas roku darba, kas atkarībā no ģeogrāfiskās atrašanās vietas un sarežģītības nozīmē 2000–30 000 USD darbaspēka izmaksas.

Kā darbojas CNC akmens apstrāde?

CNC apstrāde automatizē materiāla noņemšanu, izmantojot datorvadāmas instrumentu trajektorijas, panākot precizitāti un atkārtojamību, kas manuāli nav sasniedzama.

Mašīnu konfigurācijas

Akmens CNC sistēmās tiek izmantotas vairākas arhitektūras:

  • 3 asu frēzes: XYZ lineāra kustība, piemērotas reljefa apstrādei un plakanām paneļu virsmām
  • 4 asu iekārtas: pievienojiet rotācijas asi cilindriskiem elementiem (kolonnām, balusteriem)
  • 5 asu sistēmas: pilnīgas kontūrēšanas iespējas sarežģītām 3D ģeometrijām
  • Troses zāģi: abrazīvā stieple rupjai bloku griešanai

Ruifengyuan Stone izmanto CMS Antares 5 asu apstrādes centrus ar 4000 × 2000 × 1000 mm darba diapazonu.Vārpstas jauda 15–25 kW un rotācijas ātrums 6000–12 000 apgr./min nodrošina materiāla noņemšanas ātrumu 500–2000 cm³/stundā atkarībā no akmens cietības.

Instrumentu tehnoloģija

CNC akmens apstrādē tiek izmantoti ar dimantu piesūcināti instrumenti:

Instrumenta tips Diametra diapazons Pieteikums Padeves ātrums (mm/min)
Gala frēzes (saķepināta dimanta) 6–25 mm Rupja apstrāde, profilēšana 800–2000
Lodveida deguna dzirnavas 3–12 mm 3D konturēšana 400–1200
V-veida uzgaļi (gravēšanai) 60°–120° iekļauts leņķis Detaļu darbs, burtu zīmēšana 200–600
Urbšanas iekārtas 20–100 mm Apļveida izgriezumi 100–300
Profila riteņi Mainīgs rādiuss Malu profilēšana 600–1500

Instrumenta kalpošanas laiks atšķiras atkarībā no akmens abrazivitātes: granītā tas ir 20–50 lineārie metri, salīdzinot ar 100–200 metriem marmorā.

Precizitāte un atkārtojamība

CNC sistēmas sasniedz pozicionēšanas precizitāti ±0,05 mm un atkārtojamību ±0,03 mm.Izmēru pielaides 0,1–0,3 mm ir ierasta prakse, un virsmas apdare Ra 3,2–6,3 μm ir sasniedzama bez sekundārām darbībām.

Ražošanas rādītājiarhitektūras akmens elementi:

  • Vienkārši reljefa raksti: 2–4 m² 8 stundu maiņā
  • Sarežģītas 3D kontūras: 0,5–1,0 m² 8 stundu maiņā
  • Atkārtoti elementi (balustri): 10–20 vienības maiņā

Kādas ir katras metodes salīdzinošās priekšrocības?

Izvēlei starp grebšanu ar rokām un CNC apstrādi nepieciešama izvērtēšana pēc vairākiem kritērijiem.

Kritēriji Roku grebšana CNC apstrāde
Izmēru precizitāte ±0,5–2,0 mm ±0,1–0,3 mm
Virsmas apdare Mainīgs, ar instrumentu marķējumu Vienmērīgs, vienmērīgs
Ražošanas ātrums 0,1–0,3 m²/dienā 0,5–4,0 m²/dienā
Iestatīšanas laiks Minimāls 2–8 stundas (programmēšana)
Replikācijas iespējas Tikai unikāli eksemplāri Identiski daudzkārtņi
Sarežģīta ģeometrija Ierobežota piekļuve ar instrumentiem Neierobežots ar 5 asīm
Izmaksas par m² (atvieglojums) 1500–15 000 ASV dolāru 300–800 ASV dolāru

Roku grebums izceļas tur, kur dominē mākslinieciskā interpretācija, virsmas tekstūras variācijas vai vēsturiskā autentiskums.CNC apstrāde dominē ražošanas vidēs, kurām nepieciešama precizitāte, atkārtojamība vai sarežģītas ģeometrijas.

Akmens grebšanas metodes Ar rokām grebtas vs. CNC apstrādes metodes (1)
Akmens grebšanas tehnikas: ar rokām grebts vs. CNC apstrādes metodes

Kā hibrīdās darbplūsmas optimizē ražošanu?

Mūsdienu akmens apstrādē arvien vairāk tiek izmantotas hibrīdas metodoloģijas, apvienojot CNC efektivitāti ar ar rokām darinātām detaļām.

Rupjas apdares secība

Tipiska hibrīda darbplūsma:

  1. CNC rupjā apstrāde: 80% materiāla noņemšana 20% no kopējā laika
  2. CNC pusapstrāde: precīza ģeometrijas noteikšana
  3. Manuāla apdare: Virsmas tekstūra, detaļu pilnveidošana, instrumentu pēdu simulācija
  4. Galīgā pulēšana: Vienota virsmas kvalitāte

Šī pieeja samazina roku grebšanas darbu par 60–70 %, vienlaikus saglabājot estētisko raksturu.2 m² paneļa izgatavošanai nepieciešamas 120 stundas tīra roku darba, un to var pabeigt 40–50 stundās, izmantojot hibrīda darbplūsmu.

Replikācija ar variāciju

Arhitektūras elementiem, kam nepieciešama vizuāla konsekvence bez mehāniskas vienmērības, CNC ražo identiskas sagataves, kuras pēc tam individuāli apstrādā ar rokām.Katrs gabals saglabā dimensiju savstarpēju aizvietojamību, vienlaikus demonstrējot unikālu virsmas raksturu.Šī metode ir piemērota augstas klases dzīvojamo un viesmīlības ēku projektiem, kuros "mašīnražots" izskats nav vēlams.

Kādas kvalitātes kontroles metodes pārbauda grebšanas precizitāti?

Cirsta akmens kvalitātes nodrošināšanai tiek izmantoti izmēru pārbaudes un virsmas pārbaudes protokoli.

Izmēru pārbaude

CMM (koordinātu mērierīces) verifikācija salīdzina fizisko ģeometriju ar CAD modeļiem. Pielaides verifikācija ietver:

  • Attālumi no punkta līdz punktam: ±0,5 mm manuālai apstrādei, ±0,2 mm CNC apstrādei
  • Virsmas profils: ±1,0 mm rokām, ±0,3 mm CNC
  • Malu izlīdzināšana: ±0,5 mm uz 1000 mm garuma

Fotogrammetrija, izmantojot kalibrētus kameru masīvus, nodrošina pilna lauka virsmas salīdzināšanu bez kontakta, ģenerējot krāsu kartējuma novirzes ziņojumus.

Virsmas integritātes novērtējums

Nesagraujošā novērtēšana atklāj pazemes bojājumus:

  • Ultraskaņas impulsa ātrums: atklāj mikroplaisas, tukšumus
  • Trieciena atbalss: Identificē laminētu elementu delamināciju
  • Krāsvielu penetrators: atklāj ar virsmu savienotus defektus

ASTM C1721 nodrošina standartizētas procedūras akmens pārbaudei.Noraidīšanas kritēriji ietver plaisas, kas pārsniedz 0,3 mm platumu, vai virsmas defektus, kas redzami 1 m attālumā.

Bieži uzdotie jautājumi (BUJ)

Vai CNC iekārtas var atkārtot ar rokām grebtu tekstūru?

Daļēji. CNC panāk ģeometrisku tekstūru, izmantojot programmētas instrumentu trajektorijas, bet tai trūkst nejaušas variācijas, kas raksturīga ar roku griešanas darbiem. "Ar rokām apstrādātam" izskatam nepieciešams faktisks roku darbs. Dažas uzlabotas 5 asu sistēmas simulē kalta pēdas, izmantojot vibrācijas instrumentus.

Kādi failu formāti ir nepieciešami CNC akmens grebšanai?

Standarta formāti: STL (mozaīkas virsmas), STEP (NURBS cietvielas) un vietējie CAD formāti (Rhino, SolidWorks). Izšķirtspējai jāuztver 0,1 mm detaļas. Punktu mākoņa datiem no 3D skenēšanas ir nepieciešama režģa precizēšana pirms instrumentu trajektorijas ģenerēšanas.

Kā akmens cietība ietekmē grebšanas metodes izvēli?

Granīta (Mohs 6,5–7) apstrādei nepieciešami dimanta instrumenti un lēna padeve, tāpēc CNC ir ekonomiski nepieciešama. Marmors (Mohs 3–4) nodrošina ātrāku apstrādi un rokas instrumentu izmantošanas iespējas. Ziepjakmeni (Mohs 1–2) viegli grebj ar rokām, kas samazina CNC priekšrocības.

Kāds ir minimālais ražošanas apjoms, lai attaisnotu CNC programmēšanu?

Iestatīšanas izmaksas (programmēšana, stiprināšana) 500–2000 ASV dolāru apmērā prasa amortizāciju visā ražošanas procesā. Atsevišķas unikālas detaļas reti attaisno CNC izmantošanu, ja vien to neprasa ārkārtēja precizitāte vai sarežģītība. Daudzums, kurā ir 3+ identiskas detaļas, parasti dod priekšroku CNC.

Vai bojātu cirstu akmeni var salabot?

Nelielas plaisas var apstrādāt ar pieskaņotas krāsas epoksīda sveķiem un atkārtoti pulēt. Lielāki bojājumi prasa nomaiņu vai jaunu akmens sekciju pievienošanu. Ar CNC izgatavoti elementi ļauj precīzi aizstāt tos arhivētos digitālajos modeļos. Ar rokām grebtiem darbiem nepieciešams mākslinieka saskaņots remonts.

Saistītā lasāmviela

  • Akmens grebšanas portfolio – Dokumentēti ar rokām grebtu un CNC apstrādātu arhitektūras elementu piemēri
  • CAD/CAM tehniskās specifikācijas – Failu sagatavošanas vadlīnijas un instrumentu trajektoriju optimizācija akmens apstrādei
  • Restaurācijas gadījumu izpēte – Hibrīda metodoloģijas vēsturisko objektu saglabāšanas projektiem

Publicēšanas laiks: 2026. gada 12. maijs